Na czym polega pomysł?
Osoby starsze są często samotne. Ich przyjaciele i małżonkowie odchodzą, a w rodzinie (jeśli ją mają) często nie znajdują zrozumienia dla swoich problemów. „Smak szczęścia” to możliwość spotkania i otwarcia się na drugiego człowieka, który rozumie, bo ma podobny bagaż doświadczeń. Pomysł ten daje też osobom starszym możliwość opowiedzenia swojej historii, co u schyłku życia jest szczególnie istotne.
„Smak szczęścia” to pomysł na spotkania, gdzie motywem przewodnim jest wspólne gotowanie i jedzenie, ale na bazie przepisu, który wybrana wcześniej osoba pamięta ze swojego dzieciństwa lub młodości. Bohater spotkania będzie miał szansę poopowiadać, z jakim szczęśliwym wspomnieniem kojarzy mu się dany przepis. Może wiąże się z nim jakaś anegdota, lub historia rodzinna?
Jakie korzyści przynosi pomysł?
„Smak szczęścia” jest szansą nawiązania kontaktu z osobami o podobnej historii, porozmawiania, bycia zauważonym, wysłuchanym i docenionym. To także otwarcie się na drugiego człowieka i nawiązanie znajomości, które w dłuższej perspektywie przyniosą ulgę w samotności.
Na poziomie psychologicznym spotkania mogą pomóc uczestnikom uporządkować swoje życie, znaleźć jego sens, popatrzeć na jego szczęśliwe aspekty.
Spotkania dowartościują też uczestników, pokażą im, że są ważni, a ich historie ciekawe i warte opowiedzenia i utrwalenia.
Autorka pomysłu
Anna Podstawka
Jedzenie to coś więcej niż węglowodany i białka. To wspomnienia, smaki, wspólne gotowanie i bycie razem – Anna Podstawka