Aktualności
Znamy zwycięskie pomysły!
19.02.2021
Dziś z ogromną radością ogłaszamy wyniki konkursu "Inicjator PoMocy", w którym szukaliśmy nowatorskich pomysłów na poprawę jakości życia oraz wsparcie i wzmocnienie osób pokrzywdzonych przez nazizm.
Otrzymaliśmy wiele świetnych pomysłów (ich autorkom i autorom ogromnie dziękujemy!), a dziś nagradzamy cztery z nich. Są to:
- "Grając w opowieści" Anny Nowackiej - pomysł na zaangażowanie fanów gier fabularnych jako wolontariuszy, którzy zaproszą seniorów do tej formy rozrywki,
- "Pożegnania. Porozmawiajmy o rzeczach ważnych" Anny Domaradzkiej-Lech - pomysł na wsparcie w prowadzeniu rozmów z bliskimi osobami o umieraniu i śmierci,
- "Majstersztyk" Aleksandry Mueller i Doroty Półtorak-Sieg - pomysł na integrację wychowanków młodzieżowych ośrodków socjoterapii z seniorami, w której tworzenie stylizowanych mebli jest pretekstem do spotkania i wsłuchania się w historię ich życia,
- "Akademia poMOCY" Michała Piecha - pomysł na stworzenie trójek wolontariuszy i centrum wolontariatu skupiającego młodzież i dorosłych, którzy będą pomagać seniorom w codziennych czynnościach i spełnianiu marzeń.
Zwycięskie pomysły będziemy upowszechniać i wspierać ich wdrożenie. Ich dokładne opisy niedługo znajdą się na naszej stronie, żeby służyły organizacjom, instytucjom oraz innym podmiotom wspierającym osoby pokrzywdzone przez nazizm.
Wyboru zwycięskich pomysłów dokonało jury w składzie:
- Anja Kräutler z Fundacji EVZ,
- Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich,
- Joanna Kwiatkowska-Talewicz, Prezeska Fundacji W Stronę Dialogu,
- Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia.
Wszystkim juror(k)om bardzo dziękujemy za tę pracę!
Wyłoniliśmy finalistów konkursu!
16.11.2020
Otrzymaliśmy 59 niezwykle ciekawych i wartościowych pomysłów na rozwiązania wspierające osoby pokrzywdzone przez nazizm. Decyzja o wyborze 15 finalistów i finalistek, którzy będą z nami dalej rozwijać swoje pomysły, była wyjątkowo trudna.
Poniżej zamieszczamy listę 15 pomysłów, które otrzymają wsparcie ekspertów podczas dopracowywania pomysłów. Pomysły te wezmą następnie udział w finale konkursu na początku 2021 roku.
- Akademia poMOCY
- Dotknąć obecność
- Jak się odżywiasz, tak się czujesz
- Muzeum z dostawą do domu
- Centrum Informacji i Koordynacji Osób Niesamodzielnych i ich Rodzin
- PsiDomowo na Zawsze
- Uporządkuj swoje życie
- Smak Szczęścia
- Grając w opowieści
- Uniwersytet Relacji
- Mebel XX / XXI wiek
- Empatyczne spotkania
- Junior-Senior
- Pamiętamy, pomagamy
- Mobilne Centrum Usług
Bardzo dziękujemy za zgłoszenia i rozmowy o pomysłach! Wszystkie napawają nas nadzieją na to, że uda nam się stworzyć świat bardziej przyjazny i empatyczny wobec wszystkich członków społeczeństwa.
Animacja o konkursie
11.09.2020
Każdy pomysł, który może poprawić życie drugiego człowieka, jest na wagę złota. W krótkiej animacji wyjaśniamy, jakich pomysłów szukamy w konkursie „Inicjator PoMocy”, i zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach, które pomogą stworzyć pomysł na rozwiązanie dla osób starszych.
Zachęcamy do oglądania!
Warsztaty design thinking – zapraszamy do udziału!
24.08.2020
Wszystkich zainteresowanych zgłoszeniem swojego pomysłu w konkursie „Inicjator PoMocy” zapraszamy do udziału w naszych warsztatach! To unikalna szansa na poznanie podejścia design thinking wykorzystywanego w tworzeniu rozwiązań problemów społecznych.
Podczas warsztatów przybliżymy metodę design thinking przydatną w projektowaniu innowacji społecznych i zainspirujemy do tworzenia skutecznych rozwiązań dla osób pokrzywdzonych przez nazizm.
Warsztaty poprowadzimy zdalnie (przy użyciu platformy Zoom) w następujących terminach: 14, 19 i 23 września.
Więcej informacji: www.inicjatorpomocy.pl/warsztaty
Zaproszenie do udziału w konkursie
17.08.2020
Pani Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek – działaczka podziemia niepodległościowego, żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka powstania warszawskiego – zaprasza do zgłaszania projektów w naszym konkursie.
Spot o konkursie „Inicjator PoMocy”
17.08.2020
W Polsce żyje około 50 tysięcy osób poszkodowanych przez nazizm. Dziś borykają się z wieloma problemami, często są samotne, o ograniczonej mobilności, rzadko wychodzą z domu.
Pani Alicja Gawlikowska-Świerczyńska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, zgodziła się wziąć udział w naszym spocie, by zachęcić wszystkich do zgłaszania pomysłów na wsparcie osób starszych.
Każdy i każda z nas może zostać Inicjatorem PoMocy!
Kręcimy spot promocyjny
3.08.2020
Weekend spędziliśmy na planie filmowym – przygotowujemy spot, który będzie promował konkurs „Inicjator PoMocy”.
Zaproszenie do udziału w spocie przyjęła m.in. Pani Alicja Gawlikowska-Świerczyńska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, urodzona w 1921 roku. Pani Alicja to wspaniała kobieta, tryskająca – mimo ciężkich doświadczeń wojennych – niesamowitą energią i optymizmem. Na planie towarzyszyła jej Maja Biskupska. Niebawem podzielimy się efektami ich aktorskich zmagań – nasz konkurs ruszy w połowie sierpnia.
Ambasadorzy konkursu
1.08.2020
Z dumą informujemy, że ambasadorami naszego konkursu zgodzili się zostać:
- Pani Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek, działaczka podziemia niepodległościowego, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego,
- Pani Alicja Gawlikowska-Świerczyńska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarka,
Pani Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich i wolontariuszka Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ,
Pani Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Prezeska Fundacji W Stronę Dialogu, doktor antropologii kulturowej, autorka i redaktorka licznych publikacji poświęconych tematyce romskiej, współpracuje z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau,
Pan Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i honorowy członek Związku Powstańców Warszawskich.
Polityka prywatności © 2020