Na czym polega pomysł?
Empatyczne spotkania zakładają rozmowy oparte na obecności – aktywnym słuchaniu i empatii. Mają swoje korzenie w Porozumieniu bez Przemocy polegającym m.in. na uważnym słuchaniu. Mogą bardzo pomóc osobom starszym w bezpiecznych warunkach oswajać się z obecnością innych ludzi, być z trudnymi emocjami, radzić sobie z dawnymi, często bardzo trudnymi wspomnieniami.
Są przeznaczone dla seniorów i początkujących terapeutów, psychologów, trenerów rozwoju osobistego lub coachów. Indywidualne spotkania mogłyby odbywać się w miejscu zamieszkania seniora, a grupowe – w domach seniorów lub w przestrzeni publicznej.
Jakie korzyści przynosi pomysł?
Dla rozwijających swoje umiejętności specjalistów praktykowanie empatycznych spotkań jest nieocenionym doświadczeniem w dalszej drodze rozwoju, a możliwość rozmów z osobami, które mogą podzielić się mądrością życiową – ogromną wartością dodaną.
Dla seniorów takie spotkania to możliwość kontaktu z drugim człowiekiem oferującym swój czas, pełną uwagę i zrozumienie.
Spotkania indywidualne ze specjalistą, oparte na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa i budowaniu relacji, umożliwiają stopniowe ośmielanie się seniora i dodadzą odwagi do udziału w spotkaniach grupowych. Tam seniorzy, w obecności znajomego już trenera-wolontariusza, w przyjaznej przestrzeni będą mieć możliwość nawiązania nowych relacji, tworzenia wspólnoty i bycia na powrót częścią społeczności.
Autorki pomysłu
Challenge Yourself – Karina Cienciała i Aneta Gadzińska
Obecność koi – wspólnota daje moc. Idea pomysłu oparta jest na obecności i empatycznych rozmowach, których bezpieczna przestrzeń umożliwia otworzenie się seniorów na nawiązanie relacji z innymi seniorami i współtworzenie wspólnot – Karina Cienciała